top of page

DİYET TERAPİLER

Diyet terapileri, tıbbi ve / veya genel beslenme nedenleri için özel olarak tasarlanmış diyetlerdir.

Diyet tedavisi, sağlıklı bir yaşam için hayati öneme sahip dengeli besin seçimini düzenler. Belirlenen uygun yiyeceklerle uygun miktarda su bireyin en sağlıklı yaşamı sürdürmesine yardımcı olabilir. Uygun beslenme, bireylerin sağlığı, özel tıbbi ve diyet ihtiyaçları olan gruplar ve yetersiz beslenmeye maruz kalan tüm toplumlar için kritik öneme sahiptir.

Her birey için özel olarak düzenlenmiş bir diyet reçete edilir. Tıbbi şartlara sahip veya belirli gıdalara duyarlı olan bireylerin ne yedikleri konusunda çok uyumlu ve dikkatli olmaları gerekir.

Bireyler ilk önce kayıtlı bir diyetisyen veya hekime danışmaksızın bir “fad” diyet yapmamalıdır. Fad diyetleri, özellikle egzersiz yapmadan hızlı kilo vermek isteyen insanlara yönelik, bazen sağlığı geliştirici, hatta hastalıkları tedavi edici olduğu söylenen bilimsel gerçeklere dayanmayan diyetlerdir. Bunların çoğu sıkıcı ya da kullanımı uygun olmayan diyetlerdir. Fad diyetler genellikle sağlıksız ve dengesiz bir diyetle hızlı kilo vermeyi vaat eder.  popüler (ama bazen tehlikeli) düşük karbonhidratlı diyetler, merkezi sinir sistemi ve beyin fonksiyonları için ihtiyaç duyduğu glikozun vücudundan mahrum olabilir.

Beslenme, insan vücudunun besin ve gıda maddelerinin kullanımıyla ilgili bilimdir. Uygun beslenme kararları, her bireyin optimal sağlığı için önemlidir. Bu özellikle belirli beslenme ihtiyaçları ve akut veya kronik hastalıkları olan bireyler için geçerlidir. Normal büyümeyi ve sağlığını korumak için gerekli olan besinler proteinleri, karbonhidratları, yağları, vitaminleri ve mineralleri içerir. Bu besin maddelerine, vücudun üretemediği sekiz amino asit dahildir, ancak bunlar proteinlerden, dört yağda çözünen ve on suda çözünen vitaminlerden, on mineralden ve üç elektrolitten elde edilmelidir.

bottom of page